

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -40 V |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Frequency | 270 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -3 A |
| Max Power Dissipation | 1.25 W |
| Power Dissipation | 1.81 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 270 MHz |
| Continuous Collector Current | -3 A |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 270 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Breakdown Voltage | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 270 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 45 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -220 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -7 V |
| hFE Min | 300 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 1960
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41050
Ext.Price$0.41050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41050 | $0.41050 |
| 10 | $0.32870 | $3.28700 |
| 25 | $0.30107 | $7.52675 |
| 50 | $0.27577 | $13.78850 |
| 100 | $0.25259 | $25.25900 |
| 300 | $0.24239 | $72.71700 |
| 500 | $0.23261 | $116.30500 |
| 1000 | $0.22038 | $220.38000 |
